İş Koçu Eğitim Programı

İş Koçu Destekli İstihdam Programı, Down sendromlu bireylerin destekli istihdam modeli ile iş hayatına katılımını ve çalışma ortamında sürekliliğini sağlamak için hazırlanmış bir eğitim ve destek programıdır.

Programının temeli ve iş koçluğu eğitimleri AIPD - İtalya Down Sendromu Derneği ve İrlanda Kare Organizasyonundan 2012 yılında alınmış ve hemen Türkiye'de uygulanmaya başlanmıştır. Ardından akademik alt yapısı oturtulmuştur. Bu kapsamda A.Ü. Özel Eğitim Bölümü iş birliği ile İş Koçu Eğitim Programı oluşturulmuş, işveren, aday ve aile beklenti analizleri yapılmıştır. Alana destekli istihdam ile ilgili 3 yeni yayın katılmıştır. Programın hedef kitlesi Down sendromlu kişiler, aileleri ve çalışma arkadaşlarıdır. Bu üç hedef kitleye yönelik eğitimler düzenlenmektedir. Program 2012 yılından beri başarı ile uygulanmaktadır ve Down sendromlu kişi istihdamında %88 süreklilik sağlanmıştır. Program hala sürdürülmektedir.

Şu ana kadar 15 şehirde 40 firmaya 107 gencin yerleştirmesi yapılmıştır. 162 işletmede 2769 personele eğitim verilmiş. 244 saat iş hayatına hazırlık eğitimi 1675 saat iş başı eğitimi verilmiş 49 iş koçu yetiştirilmiştir.

Program 2019-2020 yıllarında İŞKUR ile yapılan ortak çalışma ile yaygınlaştırılmıştır. Bu kapsamda İstanbul genelinde İŞKUR Hizmet Merkezlerinde Engelli birimlerinde çalışmakta olan 11 meslek danışmanı teorik ve uygulamalı iş koçluğu eğitimi ile sertifikalandırılmıştır. Bu eğitimlerin uygulama kısmında İŞKUR personelinin de katıldığı 6 zihinsel özel gereksinimli birey istihdam edilmiştir. Ancak pandemi dolayısıyla 2020 yılı mart ayı itibariyle yerleştirmeler durdurulmuştur. Süreç boyunca gençler izinli sayılmışlar ve devlet ödeneklerinin de katkısı ile maaşlarını almaya devam etmişlerdir .

Online eğitimler sürecinde gençlerimizin iş yaşamlarından kopmalarına engel olmak için 7 saat çalışma hayatı ile ilgili eğitim düzenlenmiştir.

Geçtiğimiz temmuz ayında vaka sayılarının azalmasıyla beraber 5 gencimiz işe dönüş yapmış, daha sonra vaka sayılarındaki artış nedeniyle 4 gencimiz tekrar izine ayrılmıştır.

İş koçluğu yapmak isteyen kişiler Türkiye Down Sendromu Derneği İş Koçu Süpervizöründen 45 saat teorik, 120 saat uygulama olacak şekilde iş koçluğu eğitimi alır. Eğitim içeriğine burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yeni eğitimler açıldığında öncelikli haberdar olmak için bize mail atarak bekleme listesine kayıt yaptırabilirsiniz.

Eğitim Programı Ücreti

Eğitim programı 20 iş günüdür. Eğitimler sabah 9:00-18:00 saatleri arasında gerçekleşmektedir.

Molalarda çay, kahve ve kurabiye ikramı bulunmaktadır.

Eğitim sonunda sınav yapılmakta ve sınavı geçen adaylara iş koçu sertifikası verilmektedir.

1 haftalık teorik eğitim Down Sendromu Derneği ofisinde verilmektedir.

Derneğimizle işbirliği protokolü imzalayan engelliler için çalışan dernekle %50 indirim uygulanmaktadır.

Program ücreti 7.800 TL+ KDV'dir.